Irányjelzés
A kerékpárosnak is, mint minden jármű vezetőnek, jeleznie kell minden irányváltoztatási szándékát, mégpedig balra kanyarodva bal, jobbra kanyarodva jobb kézzel. Az irányjelzést az irányváltoztatás előtt megfelelő távolságban és időben kell megkezdeni, a kanyarodás során azonban már nem szükséges jelezni.
A következő manőverek előtt kell jelezni:
- Kanyarodás
- Sávváltás
- Kikerülés
- Sávon belül balra húzódás
- Megállás
Az irányjelzés a közlekedés többi résztvevője számára jelzi a szándékainkat, így felkészülhetnek a manővereinkre, tehát végső soron a saját biztonságunkat növeljük ezzel.
Az autók irányjelzései számunkra is fontosak, hiszen ebből tudjuk, hogy mire számíthatunk a részükről. Sajnos azonban az irányjelzést gyakran elmulasztják, ezért a lámpáknál ne csak azt figyeljük, hogy indexel-e egy jármű, hanem azt is, hogy hova sorolt be. Így felkészülhetünk egy indexelés nélkül kanyarodó autóra is.
Ugyancsak fontos megjegyezni, hogy az irányjelzés nem mindig egyértelmű. A jobbra indexelés jelenthet például sávváltást, megállást és jobbra kanyarodást is, tehát mindegyik manőverre fel kell készülnünk.
Kanyarodás
Mivel kerékpárral mindig a jobb oldali sáv jobb szélén kell haladnunk, így a jobbra kanyarodás mindig megoldható kis ívben. Természetesen a kereszteződésben a megfelel (jobb oldali) sávba kell besorolnunk, és jeleznünk kell a kanyarodást. Ne felejtsük azonban, hogy a keresztező gyalogosoknak elsőbbséget kell adnunk függetlenül attól, hogy van-e zebra felfestve a kereszteződésben.
Balra kanyarodás
Balra kanyarodni kétféleképpen lehet.
1. Közvetlenül
Ebben az esetben a forgalmi sáv bal oldalára sorolunk (vagy a megfelel kanyarodósávba), majd a szembejövőknek elsőbbséget adva balra kanyarodunk. Ez a módszer csak kis forgalmú utakon ajánlott. Nagyobb forgalmú (többsávos) utakon, ha nem tudjuk megoldani a szabályos besorolást a kereszteződés előtt, akkor közvetve érdemes kanyarodni.
2. Közvetve
Ebben az esetben egyenesen áthaladunk a kereszteződésen, majd a túloldalon beállunk a keresztező útra és a megfelelő időben átkelünk vagy áttoljuk a biciklit. Csak közvetve szabad kanyarodni az alábbi esetekben:
Kerékpársávról balra kanyarodni csak közvetve szabad. A kereszteződésen át kell haladni, majd a túloldalon át kell tolni a biciklit. Jobbra kanyarodni természetesen kerékpársávról is szabad.
Lakott területen kívül főútvonalról kerékpárral csak közvetve szabad balra kanyarodni. A kereszteződésen egyenesen át kell haladni, majd gyalog, a kerékpárt tolva kell keresztezni a főutvonalat. Kivétel, ha lámpás kereszteződés van a főútvonalon. Ilyen esetben a megfelelő kanyarodósávból szabad balra kanyarodni a lámpa zöld jelzésénél.
A főútvonalra jobbra szabad kanyarodni, és szabad azt keresztezni is. Kerékpáros közvetett kapcsolat tábla:
A tábla azt jelenti, hogy a kereszteződésben csak közvetve szabad balra kanyarodni.